Neden Biz ?

Alanında uzman eğitmenler, sertifikalı eğitim programları ve danışmanlık hizmetlerimiz ile kaliteyi size sunuyoruz.

Ph.D Bilim Uzmanı( Sosyoloji-Psikoloji-Nörobilim ) Burakhan Bars

Aile Danışmanı Burakhan Bars

Uzmanlık Alanları

 • Travmalar
 • Cinsel Danışmanlık
 • Yetişkin Danışmanlığı
 • Aile ve Evlilik Danışmanlığı
 • Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Verdiği Eğitimler

 • Anne – Çocuk Psikolojisi Eğitimi
 • Evlilik Eğitimi
 • Nişanlılık ve Evlilik Süreci Eğitimi
 • Boşanma Sonrası Çocuk Psikolojisi Eğitimi
 • Kabullenme, Başa Çıkma ve Öngörü Eğitimi
 • İlişki Psikolojisi Eğitimi
 • Din, İnanç ve Düşünce Eğitimi
 • Duygu, Durum ve Düşünceyi Düzeltme Eğitimi

***

Burakhan Bars ilk, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi- Sosyoloji (Toplum Bilimi) bölümünden başarı ile mezun oldu. Lisansını “Anne Babaların Birinci Çocuklarını Yetiştirirken Göstermiş Oldukları Tutum, Rol ve Davranışları İle Sonraki Çocuklarını Yetiştirirken Göstermiş Oldukları Tutum, Rol ve Davranışları Arasındaki Farklar” isimli psikoloji içerikli lisans tezi ile tamamladı.

Hedefi sosyal psikoloji uzmanı olmaktı zira bu hedef disiplinlerarası heyecanlarla yön değiştirdi. Pedagojik formasyon ile felsefe grubu öğretmenliği yaptı. Ardından okul öncesi öğretmeni ve rehber öğretmeni olarak çeşitli kurumlarda hizmet verdi. Nevşehir H. B. V. Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Bilgiler Eğitimi Tezli Yüksel Lisans (Bilimsel Hazırlıklı) programında iken psikolojiye olan ilgi ve merakı daha ağır bastığından Üsküdar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uygulamalı Psikoloji Tezli Yüksek Lisans (Bilimsel Hazırlıklı) programına katılarak “Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Travmatik Etkisi” konulu psikoloji yüksek lisans tezini sundu. Üsküdar Üniversitesi Aile ve Evlilik Danışmanlığı programını bitirdi. Sosyolojiyi bilmeden psikolojiyi bilmenin araştırmacıyı tek şeritli bir yolda ilerlemeye mahkum edeceğini düşündüğü için önce sosyoloji eğitimi alıp toplumu tanıyarak ardından da psikoloji eğitimi alıp toplumun ve bireyin ruhunu anlamanın daha sağlıklı olacağına inandı. 

Psikoloji yüksek lisansı tamamlamasına rağmen yine de bir yerlerde eksiklik olduğunu hissetti. Ali İmran Suresi 6. ayeti “ Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O’dur”. sözünden çok etkilendi ve bunun üzerine sinir sistemlerine ve onların işleyişine hakim olmanın uzmanlığına daha derin katkılar sağlayacağı kanaatine vardı. Aynı zamanda tasavvuf ve islam ilmiyle de yakından ilgilendi. Yüksek lisansı bitirdikten hemen sonra Üsküdar Üniversitesi Moleküler Nörobilim Doktora Programına geçiş hakkı kazandı.

Burakhan Bars üniversite hayatını yurtiçinde ve yurtdışında eğitimler alarak, disiplinler arası geçişler yaparak zenginleştirdi. Bilinç dışında sıkışıp kalan travmalara sebep olan anılara ve hipno terapiye yönelik literatür araştırmaları yaptı. İslam Felsefesi ve Antik Yunan Felsefesi sentezi konusunda çalışmalara yöneldi. Tasavvufu araştırma isteği onu tasavvuf psikolojisi üzerinde ciddi bilgi sahibi olmaya yöneltti. Aile ve evlilik danışmanlığı, çocuk ve ergen danışmanlığı, yetişkin danışmanlığı ve eğitim danışmanlığı alanlarında araştırmalar yaptı. Motivasyon ve öz güven eksikliği, konuşma bozukluğu, karanlık fobisi, sigara bıraktırma, yabancı dil fobisi, dikkat eksikliği, sınav kaygısı, boşanma, ayrılık, şiddet, öfke patlaması, travma, aldatma, meslek seçmede eğitim koçluğu vb. konularda hizmetler verdi. “İnsan aşkın bir ürünüdür, biz aşktan doğduk yine aşka döneceğiz” diyerek, aşkın tarihçesini, aşkın sosyal psikoloji üzerindeki etkisini ve aşkın ne olduğu hakkındaki yorumları üzerine “Postloveizm ” adlı denemesini yazarak, bu yazının dünyadaki ilk müellifi olma onuruna erişti.

Burakhan Bars, sosyoloji, psikoloji, nörobilim ve tasavvuf alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir.